אלברט איינשטיין – כשמדע ופילוסופיה נפגשים

היי,

את הפוסט הזה בחרתי להקדיש לאלברט איינשטיין הפילוסוף.

כן, אלברט איינשטיין אמנם מוכר לכולנו כאחד מגדולי הפיזיקאים בכל הזמנים וכאבי תורת היחסות,

אך מעבר להיותו מדען מהולל, לא רבים יודעים כי אלברט איינשטיין היה גם פילוסוף לא קטן בכלל.

למעשה, רבים מהמשפטים שלו הטביעו חותמם במהלך השנים והפכו מקור השראה לרבים.

אין ספק כי המשפטים הללו הם כאלה שניתן לקחת לכל תחומי החיים השונים וללמוד מהם לא מעט.

בפוסט זה בחרתי להביא חמישה משפטים של איינשטיין, שלדעתי כל אחד ואחת מאיתנו יכולים ללמוד מהם והרבה!

אז הנה הם לפניכם, חמשת המשפטים מעוררי ההשראה והלמידה של אלברט איינשטיין, המדען והפילוסוף:

1) "אי שפיות זה לעשות פעם אחר פעם את אותן הפעולות ולצפות לתוצאות שונות"

הרבה מאוד אנשים רוצים ליצור שינוי בתוצאות של תחומי חייהם השונים. שינוי בעבודה, בעסק, במערכות היחסים השונות שלהם, בבריאות שלהם ועוד…

רובם הגדול של אותם האנשים מוצא את עצמו מתוסכל לנוכח הראייה כי דברים לא באמת משתנים. הם ממשיכים לחוות שוב ושוב את אותן התוצאות שהם כל כך לא אוהבים ורוצים לשנות.

מדוע זה קורה?

ובכן, רוב האנשים רוצים לשנות את התוצאות שלהם, אך ממשיכים להתנהל כפי שהם רגילים להתנהל!

אלברט איינשטיין אומר לנו שמכיוון שהתוצאות שלנו הן נגזרת ישירה של הפעולות שאנו עושים, זה יהיה לא שפוי מצידנו לצפות שמשהו ישתנה מבלי שאנחנו נשתנה!

תרגיל: מהם שלושת ההרגלים המעכבים ביותר שלכם היום? איך הם באים לידי ביטוי? מהי הפעולה האחת שתוכלו לעשות בנוגע לכל הרגל בדרך להחלפתו בהרגל חדש?

2) "רק מי שלוקח סיכון והולך רחוק, מגלה עד כמה רחוק הוא יכול להגיע"

תחשבו על זה. מהי המשמעות של יצירת שינוי מהותי בתחומי חיינו השונים אם לא בלעשות דברים שאנחנו לא רגילים לעשות ומרגישים בנוח לעשותם?

כולנו נולדנו לוקחי סיכון טבעיים. לא הייתה לנו בעיה כילדים לנסות, לחקור, לעשות, ליפול, לקבל מכה, לקום שוב על הרגליים ושוב לנסות, אך משהו קורה לנו עם ההתפתחות שלנו. אנחנו מפחדים לטעות, מפחדים שיסתכלו עלינו כעל לא מוצלחים ומתוך כך מפסיקים לנסות.

אנחנו מתחילים לפחד מלקחת סיכונים, מלעשות דברים שאיננו בטוחים במיליון אחוז שיצליחו, אפילו אם אנחנו מאוד רוצים לעשות אותם.

העובדה היא כזו: מי שלא מסכן את הנוחות שלו, לא זז לשום מקום בחייו!

אלברט איינשטיין אומר לנו שעד שלא נעז לצאת מאזורי הנוחות שלנו ולצעוד לעבר מה שאנחנו באמת רוצים, לא נדע כמה באמת אנחנו מסוגלים, לא נדע מהו הפוטנציאל האדיר שחבוי בתוכנו וממתין להתגלות.

תרגיל: מהי הפעולה האחת שאם תעשו אותה כבר השבוע תוכל לעשות עבורכם הבדל גדול? מה מפחיד בלעשות אותה? מה אתם מסכנים? מהי הדרך שלכם להתמודד ולקחת את הסיכון? מה אתם מסכנים אם תבחרו שלא לבצע אותה?

3) "לא נוכל לפתור בעיות באמצעות אותה צורת חשיבה שהשתמשנו בה כשיצרנו אותן"

דבר ידוע הוא כי כל אחד ואחת מאיתנו תופס את המציאות שלו מתוך נקודת מבט מסויימת. אנחנו לא רואים את הדברים בחיים כפי שהם, אלא כפי שאנחנו.

לכל אחד ואחת מאיתנו מערכת שלמה של פרדיגמות, באמצעותן אנו נותנים פרשנות לדברים ומאמינים שזו האמת.

כאשר אדם חווה מצבים בחייו אותם הוא מחשיב למצבים בעייתיים, קשים ומאתגרים, כל מה שהוא צריך לעשות כדי להתמודד עם מצבים אלו, הוא להפסיק לראות אותם מלכתחילה כבעיה.

חוק הקוטביות, אחד החוקים הרוחניים – אוניברסליים קובע כי הדברים הם כפי שהם ואם אדם רואה צד שלילי למצב מסויים חייב להתקיים בו גם צד חיובי! (למטבע יש תמיד שני צדדים)

אלברט איינשטיין אומר לנו שאם ברצוננו להתמודד עם בעיות, אתגרים וקשיים בחיינו, אל לנו לראותם ככאלה! עם כמה שזה אולי נשמע לחלקכם בלתי הגיוני, זו הדרך היחידה להתמודד באמת, להרים את הראש ולהתחיל לזוז!

תרגיל: רשמו שלושה מצבים שחוויתם בעבר שנתפסו בעיניכם כמצבים בעייתיים, מאתגרים וקשים. נסו לראות כיצד היום הם יכולים להיחשב עבורכם כמצבים המייצגים הזדמנות ונקודת צמיחה.

4) "צירוף מקרים הוא הדרך של אלוהים להישאר אנונימי"

במשפט אחד: אין מקריות בעולם!

כל מה שקורה לנו בחיינו לנו קורה לנו מתוך סיבה מסויימת. ברוב הזמן, איננו יכולים לדעת מהי אותה הסיבה (אנו יכולים רק לשער), אך אין ספק כי בכל דבר שקורה לנו בחיינו ישנו שיעור גדול בעבורנו.

אני מאמין באופן אישי, שכל מה שקורה לי בחיי קורה לי אך ורק לשם למידה והתפתחות. כמו בכל בית ספר אחר, עד שלא אלמד את השיעור ואעבור בהצלחה את הבחינה, לא אוכל להתקדם לשלב הבא ואצטרך לעבור את השיעור הזה שוב ושוב.

עלינו ללמוד להיות ערים למה שאנו נוהגים לקרוא לו צירופי מקרים בחיינו, עלינו להיות פתוחים ולקבל את כל מה שאנו נתקלים בו או יוצרים בעצמנו כשיעור חשוב להמשך ההתפתחות הרוחנית, המנטאלית והפיזית שלנו בעולם הזה!

אלברט איינשטיין אומר לנו שיש כוח עליון שמכוון את הכל בצורה מסויימת, שום דבר לא קורה לנו במקרה!

ואני רוצה להוסיף לזה, כל דבר שקורה לכם, קורה לכם בזמן הנכון, במקום הנכון ומהסיבה הנכונה ביותר עבורכם!

תרגיל: תעדו ביומן שבועי את כל הדברים והאירועים שנראים לכם כצירופי מקרים. רשמו אותם כפי שהם קרו ואז נסו להבין: מהו המסר שאתם אמורים לקבל?

5) "המקור היחיד לידע הוא הניסיון"

שאלה: מהי למידה עבורכם?

ובכן, עבור רוב האנשים למידה היא תהליך של רכישה ואיסוף של מידע. אנו מורגלים מגילאי בית הספר היסודי לשנן את החומר, לזכור אותו ולהוציא את הכל במבחן. לאחר סיום המבחן, עוברים להם מספר ימים ואנחנו כבר לא זוכרים דבר. הרגל הלמידה הזה ממשיך איתנו גם לאוניברסיטה או לכל מוסד לימודים אחר.

כשאני מדבר על למידה אינני מדבר על רכישה ואיסוף של מידע, אלא על היישום שלו!

כאשר אני נחשף למידע מסויים, הדרך היחידה שלי באמת להפוך אותו לידע, היא באמצעות היישום שלו בשטח.

רק כאשר אתה חי את מה שאתה קורא או שומע עליו, אתה באמת יודע אותו!

אלברט איינשטיין אומר לנו שלאסוף ולרכוש מידע זה לא מספיק! אם אני רוצה להפוך את המידע שלי לידע, עליי ליישמו! עליי לפעול!

תרגיל: מהם שלושת הדברים שאתם מחזיקים בראשכם כמידע ומעוניינים להפוך כבר השבוע לידע?

מה אתם מתכוונים לעשות בנידון?

זה הכל להפעם, מקווה שהפקתם תועלת מהפוסט הזה.

אני רוצה להודות לאלברט איינשטיין על כך ששיתף אותנו בחכמתו הגדולה!

מצפה לתגובותיכם!

שלכם,

רז

פורסם בקטגוריה העצמה, השראה, חשיבה, פחד, פרדיגמה, פריצת דרך, פריצת דרך, רוחניות, רעיונות. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

facebook comments:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>