השאלות שיסייעו לך לדעת היכן באמת אתה נמצא

בתהליך פריצת הדרך, חשוב שנדע מהי נקודת המוצא שלנו, כלומר, מהו העולם המצוי של כל אחד מאיתנו.

זה חשוב מאוד להבין שעוד לפני שאנחנו מגדירים לעצמנו להיכן אנחנו רוצים להגיע (הגדרת העולם הרצוי), חשוב שנדע מהיכן אנחנו יוצאים.

 

זכרו: אתם לא יכולים לתכנן נסיעה למקום מסוים מבלי שתדעו מהי נקודת המוצא שלכם!

חשבו על אדם שמעוניין להגיע לרומא.

ודאי תסכימו שישנו הבדל עצום בהתארגנות לנסיעה לרומא אם אנחנו גרים במרחק שעה נסיעה משם, לבין אם אנחנו גרים בארה"ב. ישנו הבדל עצום בהתארגנות לנסיעה לרומא אם אנחנו יכולים להרשות לעצמנו לקנות כרטיס טיסה, לבין אם אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו או אם יש ברשותנו כלי רכב או לא.

גם מערכת ה GPS המשוכללת ביותר, לא תוכל לקחת אתכם ליעדכם אם היא לא תדע לזהות מהיכן אתם יוצאים!

הסיבה שבחרתי לפתוח את המאמר בדוגמה הזו, היא שברצוני להמחיש נקודה חשובה מאוד, שרבים נוטים להתעלם ממנה כמעט לחלוטין בתהליך יצירת פריצת הדרך שלהם.

כפי שאני מציין לא מעט, קיימים שלושה שלבים בתהליך יצירת פריצת הדרך:

  • השלב הראשון – אפיון העולם המצוי (איפה אני?)
  • השלב השני – הגדרת העולם הרצוי (לאן אני?)
  • השלב השלישי – שלב פריצת הדרך – יצירת הגשר שבין העולם המצוי לעולם הרצוי (איך אני?)

הנקודה שאני רוצה להתמקד בה היום (והיא זו שלרוב נוטים להתעלם ממנה), היא השלב הראשון בתהליך יצירת פריצת הדרך, שלב האפיון של העולם המצוי.

כאמור, רבים האנשים והעסקים שנוטים להתעלם מהשלב הזה וממהרים להגדיר לעצמם את העולם הרצוי שלהם (דרך תהליך הצבת המטרות). הבעייתיות כאן נמצאת בכך שכאשר אינני מודע לעולם המצוי שלי, אני עלול לתת לגורמים שלו, להשפיע גם על יצירת העולם הרצוי שלי, כך שלמעשה אני ממשיך ליצור את אותן התוצאות ואת אותה המציאות שוב ושוב, מבלי להבין מדוע דברים לא באמת משתנים.

ולמה אני מתכוון?

כאשר אני מדבר על העולם המצוי, אינני מדבר רק על אפיון התוצאות הנוכחיות (אם בבית או אם בעסק או אם בכל תחום אחר), אלא גם על אפיון המרכיבים הנסתרים יותר. למעשה, אני מתכוון לכך שהתוצאות של העולם המצוי שלנו הן רק הסימפטום למה שגורם להן – הפרדיגמות, האמונות וההרגלים שלנו.

כאשר אנחנו מאפיינים את העולם המצוי שלנו, אסור לנו להתעלם ממה שגורם לנו לחשוב, להרגיש, לעשות ולהשיג את התוצאות הנוכחיות שלנו!

לדוגמה: נניח שאנחנו מדברים על תחום הזוגיות שלנו. כאשר אנחנו רוצים ליצור פריצת דרך בזוגיות שלנו, עלינו להתחיל כאמור בהגדרת העולם המצוי שלנו. אז נכון שבאופן טבעי, הכי קל לנו לתאר את התוצאות שלנו (נניח, לתאר שכרגע אנחנו בזוגיות שלא טוב לנו בה, שאנחנו חושבים להתגרש ושאין לנו שום דבר במשותף וכו'). כפי שציינתי קודם, מה שבאמת חשוב, זה לאפיין מה גורם לנו לחשוב, להרגיש ולהתנהג כך בזוגיות שלנו. זהו השלב שבו עלינו לשאול את עצמנו שאלות שיעזרו לנו לזהות אמונות, הרגלים ודפוסים שמביאים אותנו לתוצאות הנוכחיות שלנו.

הרעיון הוא שכאשר נזהה את האמונות שלנו שמובילות אותנו בסופו של דבר לתוצאות שלנו, נוכל לדעת כיצד להתמודד איתן בהמשך. חשוב לזכור: האמונות שלנו יוצרות את המציאות שלנו!

אז איך נזהה את העולם המצוי שלנו?

פשוט מאוד, נתחיל בלהסתכל על התוצאות שלנו ולשאול את עצמנו את השאלות הבאות:

(יש להקדיש למענה על השאלות את הזמן הראוי לכך. אל תנסו אפילו לעשות זאת בזריזות, זה לא יעבוד!)

בשלב הראשון, בחרו תחום מסויים בחייכם: (זוגיות, הורות או כל מערכת יחסים אחרת, קריירה, עסק, בריאות) – כמובן שתוכלו בהמשך לענות על השאלות לגבי כל תחום בחייכם.

כעת, התחילו לענות לעצמכם על השאלות הבאות:

-     מהן התוצאות שלי נכון להיום בתחום זה? (הערה לגבי הגדרת התוצאות: כאן יש לאפיין את המצב באותו תחום, את התמונה הכללית. למשל: יש לי עסק של מכירת בגדים, כרגע העסק מכניס X ש"ח בחודש, יש לי X לקוחות, יש לי בעסק X עובדים וכו')

-     מהם הדברים שאני אוהב שקשורים בתחום זה בחיי?

-    מהם הדברים שאני לא אוהב שקשורים בתחום זה בחיי?

-     מהן הפעולות שאני עושה בתחום זה?

-     מה הייתי רוצה לעשות אך אינני עושה?

-     מה אני עושה למרות שאינני רוצה לעשות?

-     מהי ההרגשה הדומיננטית שלי בתחום זה?

-     מהן המחשבות או דפוסי המחשבה העיקריים שלי בתחום זה?

-     מהן האמונות שמגבילות אותי מלהתקדם בתחום זה?

-     מהן האמונות שמקדמות אותי בתחום זה?

-     מהן האמונות שאני רוצה לאמץ?

-     מהם ההרגלים שמעכבים אותי בתחום זה? (חשיבה ופעולה)

-     מהם ההרגלים שמקדמים אותי בתחום זה?

    מהם ההרגלים שאני רוצה לאמץ?

-     מהו הדבר האחד שאם הייתי משנה אותו בתחום זה היה עושה עבורי את כל ההבדל?

-     מה או איך הייתי משנה אותו?

-     מה מעכב אותי מלשנות אותו?

 אני מזמין אתכם לענות לעצמכם על כל השאלות ובאמצעותן להבין היכן באמת אתם נמצאים (גם אם זה לא מובן, חשבו, הקדישו זמן למחשבה והתשובות יופיעו!)

אני יותר מאשמח לקבל את תגובותיכם למאמר וכמובן שגם אשמח להגיב ולענות על שאלותיכם.

שיהיה לכם סופ"ש נפלא!!!

רז

 

פורסם בקטגוריה אימון אישי, אימון עסקי, אימון קבוצתי, אמונות מגבילות, הרגלים, זוגיות, מטרות, פרדיגמה, פריצת דרך. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

facebook comments:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>