איזה פחד! – האם הפחדים שלך מעכבים אותך וכיצד ניתן להתגבר עליהם?

"הדבר היחיד שעלינו לפחד ממנו הוא הפחד עצמו" (פרנקלין רוזוולט, נשיאה ה – 32 של ארה"ב)

פחד.

מילה קצרה עם כל כך הרבה עוצמה! כולנו מתחברים למילה הזו ואין אדם אחד שלא חווה פחד בחייו. בכל גיל ובכל תקופה, כל אחד פוחד ממשהו, כל אחד!

יחד עם זאת, בעוד הפחד הוא גורם משתק ומעכב עבור רבים מהאנשים, ישנו מיעוט של אנשים שמודעים בצורה קצת אחרת לפחדים שלהם ולומדים להתקדם לעבר מטרותיהם למרות הפחד שלהם.

איך הם עושים זאת?

זה בדיוק מה שאני מתכוון לספר לכם באמצעות המאמר הזה.

במאמר זה אנסה להעביר לכם תפיסה חדשה על הפחד, כזו שתאפשר לכם להיות מודעים לגורמים שלו ולתפקיד שהוא ממלא בחייכם.

שנתחיל?

פחד – הגדרה בסיסית

הרשו לי להתחיל כהרגלי בקודש, עם הגדרת הויקיפדיה למושג פחד. על פי הויקיפדיה, פחד הוא: "תחושה רגשית ופיזיולוגית לא נעימה, הקיימת לעתים אצל בני אדם ובעלי חיים, הנגרמת כתוצאה מחשיפה לגירוי חיצוני מסוכן או מאיים (פיזית או מנטלית). למשל, פחד למראה חיה מסוכנת.
ככל שהגירוי החיצוני הוא בלתי צפוי וגדול יותר – תחושת הפחד חזקה יותר. לפחד תפקיד מרכזי בשרידותו של האדם או בעל החיים, והוא משמש כאמצעי להרחקתו מהסכנה הנשקפת לחייו, ואף מהווה גורם המונע להיכנס מלכתחילה למצבים מסוכנים. עם זאת, פחד גם יכול להגביל את תפקודו של האדם, ואת מרחב העשיה והפעילות שלו."

שני תפקידים לפחד

על פי הגדרת הויקיפדיה למושג פחד, אנו למדים כי לפחד ישנם למעשה שני תפקידים עיקריים: האחד, לשמש כיצר הישרדותי, שכל מטרתו היא לאפשר לנו להישאר בחיים ולשרוד סיטואציות מסוכנות. כיצר כזה, הפחד בא לידי ביטוי דרך תופעות פיזיולוגיות שונות, שכל מטרתן היא להכין אותנו להתמודדות עם אותו מצב מאיים (הילחם או ברח). הדבר בא לידי ביטוי בכך שהפחד משתק מערכות לא חיוניות בגופנו, מעלה את קצב פעימות הלב, מזרים דם לאיברים חיוניים כגון הרגליים שלנו ועוד…

אין ספק כי תפקודו הזה של הפחד חיוני לנו ואנחנו זקוקים לו כדי להמשיך ולהתקיים בעולמנו.

התפקיד השני של הפחד, הוא אותו התפקיד שאנחנו נתמקד בו היום והוא זה שג'וזף מרפי קורא לו בספרו המצוין והמומלץ, "כוחו של התת מודע", הפחד האבנורמלי (לא נורמלי) וזאת לעומת התפקוד הראשון של הפחד אותו תיארנו, לו הוא קורא הפחד הנורמלי.

התפקיד הזה של הפחד, הוא אותו התפקיד שמשתק אותנו מלהיות, לעשות ולהשיג דברים מסוימים בחיינו, אפילו שאנחנו מאוד מאוד רוצים אותם. התפקוד הזה של הפחד הוא זה שמונע מאנשים להגשים את חזונם ולהשיג את מטרותיהם בחיים ובעסקים.

היווצרותו של הפחד ה"לא נורמלי"

הפחד ה"לא נורמלי" שלנו, מקורו בפרדיגמות (תבניות מחשבה) שלנו ובאמונות שאימצנו במהלך חיינו ואנו חושבים ופועלים על פיהן בתחומי חיינו.

בציור שלפניכם, תוכלו לראות את הפחד מסומן בדיוק על הגבול שבין המרחב התודעתי שלנו (מרחב B – מרחב האפשרויות שאני חושב / מאמין שקיימות בעבורי), הנוצר כתוצאה מהתהוותן של אותן פרדיגמות ואמונות שציינתי, לבין מרחב האפשרויות האינסופי (מרחב C), המייצג אפשרויות שאיננו מודעים להן ושבהחלט מייצגות דברים שאנו רוצים להיות, לעשות או להשיג.

(הערה: גם כאן, אני מזמין אתכם לראות את סרטון הוידאו שמפרט לעומק את אותו מודל. כל שעליכם לעשות זה להירשם ממש כאן – שיעור וידאו – איך ליצור את החיים שאני באמת רוצה!)

למעשה, מה שניתן להבין בבירור מהמודל זה שהפחד ה"לא נורמלי" מתעורר בנו בכל פעם שהמחשבה על משהו שאנחנו רוצים להיות, לעשות או להשיג נתקלת באמונה או בתפיסה שאומרת שהדבר איננו אפשרי בעבורנו!

כאשר אנחנו חושבים על משהו או מישהו מדבר איתנו על משהו שבעינינו נתפס כבלתי אפשרי, הפחד ה"לא נורמלי" מתחיל לתת את אותותיו. התפקיד שלו הוא להדוף אותנו חזרה למרחב האפשרויות שאנחנו חושבים שקיימות בעבורנו ואפילו ייתן לנו את כל הסיבות לכך דרך סיפורים, תירוצים ועוד (ארבעת המעכבים).

הפחד ה"לא נורמלי" מנסה בדרכו שלו "להגן" עלינו מפני האזור הלא נודע של מרחב אינסוף האפשרויות.

הפחד ה"לא נורמלי" הוא בסך הכל סימן שאומר לנו: "אתם עומדים לעבור את גבול האמונה שלכם בעצמכם, ביכולתכם ובמה שאתם חושבים לאפשרי בעבורכם. חזרו אחורנית כדי שלא תיפגעו !!! זה מסוכן!!!"

להתמודד עם הפחד

הרעיון שנמצא מאחורי ההתמודדות עם הפחד נמצא בכך שעלינו להבין כי לעולם לא נוכל להתגבר על הפחד! הדבר היחידי שניתן לעשות אל מול הפחד הוא לפעול מתוך תהליך מודע של שינוי פרדיגמות נוכחיות ואמונות מגבילות ובכך להדוף את הפחד מעלינו.

דקה למחשבה:

האם קרה לכם בחייכם שנמנעתם מלעשות דבר מסוים שמאוד הפחיד אתכם ורק לאחר מעשה גיליתם כי אין הדבר מפחיד כלל? 

האם קרה לכם שעשיתם דבר מסוים בחייכם בהצלחה ולאחר מעשה גיליתם דבר מסוים שאם הייתם יודעים לפני כן ייתכן שהיה גורם לכם להימנע מלעשות את הדבר הזה מלכתחילה? (כתוצאה מפחד "לא נורמלי" שזה היה מעלה בכם?)

תרגיל יישומי:

ישנן לא מעט טכניקות ושיטות להתמודדות עם הפחד ה"לא נורמלי". אני בחרתי להציע לכם שיטה אחת פרקטית ויישומית, זו שאני משתמש בה גם עם עצמי וגם עם המתאמנים שלי ומוכיחה את עצמה בכל פעם מחדש.

ההתמודדות עם הפחד ה"לא נורמלי" מורכבת ממספר שלבים:

1) בשלב הראשון עלינו להיות מודעים לפחד ולמקור שלו - כאן מומלץ לערוך רשימה של הדברים שאנחנו מפחדים לעשות ולאחר מכן לזהות אמונות שנמצאות מאחורי אותו פחד. למשל: אני מאוד רוצה להתקשר למי שיכול להיות לקוח מצוין לעסק שלי אך מפחד. מה שעומד מאחורי הפחד הזה היא אמונה שאינני ראוי ללקוח כמו זה, או שאינני מסוגל לספק רמת שירות כמו שלקוח כזה מבקש.

הערה: נמשיך עם הדוגמה הזו של שיחת הטלפון לאורך כל התרגיל, כמובן שניתן להשתמש בזה בכל מצב ובכל תחום.

2) לאחר זיהוי הפחד וההבנה של האמונות שעומדות מאחוריו, עלינו לכתוב מספר אמונות חדשות ומקדמות, שעצם הפנמתן תהיה תומכת בפעולת ההתקשרות לאותו לקוח פוטנציאלי. למשל: אני מספק שירות איכותי ומקצועי ללקוחותיי ואוכל להיות בעל ערך רב ללקוח כמו זה, או,  אני מאמין ביכולתי לספק שירות מקצועי ואיכותי ללקוחותיי, להיות בעל ערך רב עבורם ולשפר את מצבם.

זכרו: מקורו של הפחד ה"לא נורמלי" הוא בתת המודע שלכם (שם שוכנות הפרדיגמות והאמונות שלכם), השימוש באותן אמונות תומכות יהיה כזה שאנחנו נצטרך באופן עקבי וחזרתי לשכנע את עצמנו ואת תת המודע שלנו לקבלן ולהחליפן באמונות הישנות שלנו.

הערה: רשמו לעצמכם בשלב זה כחמש אמונות / הצהרות תומכות.

3) כעת עלינו להתחיל ולדמיין את הסיטואציה שבה אנחנו מתקשרים ללקוח הפוטנציאלי. הקדישו מספר דקות של תרגול לעניין זה. דמיינו את עצמכם מרימים את הטלפון ומחייגים. דמיינו כיצד הלקוח הפוטנציאלי עונה לכם, כיצד אתם מציגים את עצמכם וכיצד אתם מסבירים לו מדוע אתם חושבים שהשירות שלכם להיות בעל ערך רב עבורו. דמיינו כמה שיותר פרטים מהסיטואציה, הקשיבו לטון הדיבור שלכם ושל הלקוח, הרגישו את כל מה שקורה.

בשלב זה אנחנו מתחילים לשדר לתת המודע שלנו את הסיטואציה הרצויה. מכיוון שאין לתת המודע שלנו יכולת להבחין בין מציאות לדמיון, הוא יתחיל לקבל את התמונה כתמונה מציאותית. התוצאה של זה תהיה פחות ופחות פחד ויותר תחושה של ביטחון.

כאן זה המקום לכתוב לעצמכם את כל הסיטואציה שדמיינתם יחד עם האמונות שכתבתם בשלב הקודם ופשוט לקרוא זאת לעצמכם מספר דקות.

4) פרקו את משימת הטלפון למספר שלבים והתייחסו לכל אחד מהם בנפרד. למשל: 1) להתיישב בכיסא 2) להרים את הטלפון 3) לחייג את המספרים 4) להמתין למענה 5) להציג את עצמכם אחרי שיש מענה וכו' וכו'

אל תתנו לתרגיל בשלב הזה להשלות אתכם והתייחסו אליו ברצינות! הרעיון שעומד מאחורי השלב הזה הוא הרעיון של לפרק כל שינוי גדול או איום גדול להרבה שינויים קטנים ולא מאיימים (למי שמכיר את שיטת קאייזן היפנית – זה בדיוק אותו העיקרון).

עצם ההתייחסות לכל שלב ושלב בתהליך בנפרד (לעומת ההתייחסות לכל התהליך כיחידה אחת), מפחית את רמת הלחץ והפחד ומאפשר לנו להירגע ולהרגיש פחות מאוימים. אם נסתכל על כל שלב בפני עצמו נרגיש הרבה יותר בטוחים.

5) החליטו מתי אתם מתכוונים לבצע את שיחת הטלפון וקבעו זאת ביומן. אל תתנו לשום דבר להיכנס ביניכם לבין אותה פעולה!

6) פעלו! קיבלתם החלטה? יישמו אותה! לאחר שביצעתם את כל השלבים הקודמים, כל מה שנשאר זה לחוות את הדבר האמיתי. אין כל דרך להתמודד עם הפחד מאשר לפעול אל מולו!

תמיד תוכלו להזכיר לעצמכם: עדיף לנסות ולהצליח מאשר לא לנסות ולהיכשל מראש!

ונסיים במשפט אחרון שאמר הפילוסוף ראלף ולדו אמרסון: "עשו את הדבר שאתם פוחדים לעשות והפחד יבוא אל קיצו הוודאי".

זהו להפעם,

אני מקווה שהפקתם ערך מקריאת המאמר ומיישומו,

מזמין אתכם להגיב ולשתף!

רז

 

 

 

פורסם בקטגוריה אמונה, הרגלים, חשיבה, פחד, פרדיגמה, פריצת דרך, פריצת דרך, תת מודע. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

facebook comments:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>