מלמידה לידיעה – איך להתנהל נכון בעידן החדש

היי,

בפוסט קצר זה אני מבקש לכתוב על נושא, שקרוב לוודאי שכמעט ואין אדם שיקרא את הפוסט הזה ולא יבין על מה אני כותב.

לא משנה אם אתה בעל עסק, אדם פרטי, שכיר, אני משוכנע כי הדברים אותם תקרא מייד, יהיו לך מוכרים ויעוררו בך הזדהות.

אני רוצה לכתוב על אפקט "עידן המידע", על ההשלכות שלו על איכות חיינו ועל העידן החדש שמחכה בפתח.

רקע

בתקופה זו יותר מאי פעם, לא ניתן לומר שיש תחום או נושא שלא נוכל לקבל עליו הרבה מאוד מידע (הרבה מכך גם ללא עלות). בין אם זה דרך האינטרנט, בספרים, במגזינים שונים, בערכות ודיסקים ללימוד עצמי, המידע והידע זמינים לנו בכל מקום ובכל רגע, מאיימים בעוד רגע להטביע את כולנו.

המהפיכה הגדולה החלה עם התפתחות רשת האינטרנט (שהיא לדעתי הספק הגדול ביותר של מידע היום) וכך האדם הממוצע יכול למצוא את עצמו מוצף במידע שמגיע אליו דרך תיבות המייל שלו, דרך הרשתות החברתיות שהוא חבר בהן, דרך אתרים שונים ועוד…

בשנת 1998, שני סטודנטים צעירים, לארי פייג' וסרגיי ברין הבינו וזיהו את המהפיכה של עידן המידע והקימו חברה "קטנה" בשם Google, שכל מטרתה הייתה להפעיל מנוע חיפוש שיאפשר למחפשי המידע לקבל אותו בצורה מסודרת ואפקטיבית.

היום, 13 שנים מאוחר יותר, אין ספק כי עודף המידע שזמין לנו, יוצר בדיוק את האפקט ההפוך למה שבמקור הייתה מטרתו.

אפקט "עידן המידע" וההשלכות שלו על איכות חיינו

אז אף אחד מאיתנו לא יתווכח על כך שמידע הוא משאב שקיים היום בשפע. נדיר יהיה למצוא היום תחום מסויים שבו אדם יגיד :"הסיבה שאינני מתקדם בתחום זה היא כי אין לי מספיק ידע עליו" (וגם אם הוא כן יגיד, זה כנראה מאפיין של "תרצת נפוצה" :-) )

אך בכל זאת, נוצר מצב שבו מרוב שהמידע לו אנו זקוקים קיים בכל רגע ובכל מקום, או אז דווקא כאן נוצר האפקט ההפוך.

מה שקורה זה שהרבה מאוד אנשים עסוקים כל הזמן בקבלת מידע ובלמידה שלו, תמיד נדמה כי יש עוד דבר שניתן ללמוד ושאין לנו מספיק ידע בתחום הזה. התוצאה של הדבר הזה היא שאנחנו לא עושים כלום עם מה שאנחנו לומדים!

התוצאה של שפע המידע שזורם אלינו ונמצא ממש לידנו היא שאנחנו מאבדים את המיקוד, מפסיקים לעשות ומרגישים מתוסכלים ואבודים.

הערה: אם עד כאן אתה או את לא מזדהים עם כל מה שאני כותב, אני מצדיע לכם ואשמח לדעת כיצד אתם עושים זאת (ואני רציני לגמרי).

להתראות עידן המידע – ברוך הבא עידן הידיעה

אך לא לתסכל אתכם הייתה מטרתי בפוסט הזה, אלא להאיר את עיניכם לכך שישנו מוצא לאפקט עידן המידע. ישנו עידן חדש אליו כולנו יכולים להיכנס, עידן שמי שייכנס אליו, יהיה כזה שירגיש מסופק ומלא בהשראה.

העידן החדש שאליו אנחנו נכנסים (או לפחות צריכים לשאוף ולהיכנס אליו) הוא עידן הידיעה. ולמה אני מתכוון שאני אומר ידיעה? ידיעה היא בשבילי תיאור של שני תהליכים:

1) שלב הלמידה - השלב שבו אנחנו קוראים, שומעים וסופגים את הידע שרצינו

2) שלב העשייה - השלב שבו אנחנו מיישמים את מה שלמדנו

כאשר שני השלבים הללו מתרחשים, מתקיימת ידיעה אמיתית!

רוב האנשים חושבים שברגע שהם למדו הם כבר יודעים ואני אומר: טעות!

אנחנו לא יודעים עד שאנחנו לא עושים! – ואם יש מסר אחד חשוב שאתם יכולים לקחת מכל הפוסט הזה, הוא המסר הזה: אנחנו לא יודעים עד שאנחנו לא עושים! (זו הסיבה לכך שישנם הרבה מאוד אנשים מלומדים שבעיניי לא יודעים כלום)

אז מה אני מציע?

כדי שגם אתם תתחילו לחיות בעידן הידיעה, ישנם שלושה עקרונות שאתם צריכים ליישם:

  1. דעו מהי מטרתכם - כל מידע שאתם מבקשים להשיג הוא מידע שאתם זקוקים לו כדי ליצור התקדמות ולשפר את מצבכם. אם לא תדעו מלכתחילה מהי המטרה שלכם, תמצאו את עצמכם שוחים וטובעים בים של מידע שמציף אתכם. צרו את המיקוד מראש!
  2. הקדישו זמן ספציפי ביום שלכם או בשבוע שלכם ללמידה - אתם רוצים להימנע ממצב שבו אתם נשאבים ללמידה שהולכת ומתמשכת. הקפידו לשריין מראש זמן ללמידה והחליטו כי זה הזמן ללימודים שלכם. זה יהיה הזמן שבו תחפשו מאמרים, תקראו מיילים ממומחים שונים וכו'. דמיינו שאתם רשומים לקורס במכללה או באוניברסיטה וקבעו את הימים והשעות של הלימודים שלכם.
  3. יישמו את מה שלמדתם! - מצאתם משהו שחיפשתם? מרגישים שזה נותן מענה או פיתרון לאתגר שלכם? נפלא! שאלו את עצמכם: כיצד ומתי אני מתכוון ליישם את מה שכרגע למדתי? הבינו כי כל עוד לא יישמתם, אתם לא יודעים! הקדיש זמן ליישום הדברים שלמדתם, זה יעשה פלאות בחיים שלכם!

תרגיל מעשי: 

  1. בחרו תחום בחיים שלכם בו אתם מבקשים להתקדם וזקוקים לשם כך למידע חדש.
  2. החליטו מתי יהיה הזמן אותו תקדישו ללמידת העניין (קחו בחשבון את מקורות הלימוד שלכם – האם זה יהיה מול המחשב, דרך האינטרנט, האם אתם צריכים להגיע לכנס מסויים שנערך בתחום וכו')
  3. ברגע שלמדתם או נחשפתם לפיתרון או מידע שעשויים לקדם אתכם, פתחו יומנים והחליטו מתי וכיצד אתם מתכוונים ליישם את הידע הזה
  4. בהצלחה!
אשמח לקבל את התגובות שלכם וכמובן שאם מצאתם את המידע הזה מועיל, שתפו אותו עם חבריכם!

והכי חשוב?

יישמו אותו!!!

פורסם בקטגוריה אפקטיביות, הרגלים, פריצת דרך, פריצת דרך. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

facebook comments:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>