5 טעויות נפוצות בתהליכי הצבת מטרות

שלום לכם,

והפעם פוסט קצר על נושא מאוד חשוב.

תהליך הצבת מטרות, הינו תהליך חשוב ורב עוצמה אשר מאפשר לכל אדם, בכל תחומי חייו, ליצור פריצת דרך ולגשר על הפער שבין עולמו המצוי לעולמו הרצוי.

יחד עם זאת, כדי שהתהליך של הצבת מטרות יהיה אפקטיבי, חשוב שנדע כיצד להשתמש בו ולבנות אותו בצורה נכונה ולא פחות חשוב מכך, עלינו לדעת מה לא לעשות ומאיזה טעויות להימנע.

בפוסט זה בחרתי להתמקד אתכם דווקא ב – 5 טעויות נפוצות שאנשים ועסקים עושים כשהם מבקשים להציב לעצמם מטרות. ברגע שנהיה מודעים לטעויות האלה, נוכל מראש להימנע מהן.

אז הנה 5 הטעויות הנפוצות ביותר שאנשים ועסקים עושים בתהליכי הצבת מטרות:

  1. לא יודעים היכן הם באמת נמצאים - השלב הראשון בתהליך הצבת המטרות, הוא לזהות היכן אנחנו נמצאים (מהו העולם המצוי). בהבנה של העולם המצוי שלנו, אנחנו נעשים מודעים לא רק לתוצאות הנוכחיות שלנו, אלא גם לפעולות ולדפוסי הפעולה הנוכחיים שלנו, לדפוסי החשיבה שלנו, למערכת האמונות שלנו ואפילו למצב הרגשי שלנו. כל האפיונים הללו חשובים מאוד לכל מי שמבקש ליצור פריצת דרך ולהציב לעצמו מטרות בצורה אפקטיבית. תארו לכם מצב שבו אתם מבקשים לבנות מסלול נסיעה ליעד מסוים. בין אם זה יהיה דרך אתר באינטרנט או בין אם זה יהיה דרך תכנת GPS, בשני המקרים, עליכם להזין את נקודת המוצא שלכם (במקרה של ה GPS הוא יהיה חייב לקלוט את הלווינים כדי לזהות זאת), במידה ולא תהיה הגדרה של נקודת המוצא, לא ניתן יהיה לחשב עבורכם את המסלול. ההגדרה של העולם המצוי מאפשרת לנו בהמשך להבין מה עלינו לעשות ולשנות כדי להתחיל לנוע קדימה. עליכם לאפיין לעצמכם בדיוק היכן אתם נמצאים היום!
  2. מציבים לעצמם מטרות על סמך מה שהם חושבים שהם יכולים ולא על סמך מה שהם באמת רוצים – קיים הבדל עצום בין מה שאנחנו חושבים שאנחנו יכולים או יודעים שאנחנו יכולים להיות, לעשות ולהשיג לבין מה שאנחנו באמת רוצים. הסיבה לכך היא שאנחנו נוטים בצורה אוטומטית להציב לעצמנו מטרות מתוך מערכת האמונות הנוכחית שלנו, שמאפשרת לנו לראות מה אפשרי בעבורנו ומה לא. אני בהחלט יכול מאוד לרצות להיות זמר ולהופיע עם השירים שלי ברחבי הארץ, אך באופן אוטומטי ולא מודע, המטרה שאני אציב לעצמי תהיה הרבה יותר נמוכה מזה או שונה לגמרי מזה וזאת מכיוון שמערכת האמונות הנוכחית שלי לא רואה את זה כדבר שאפשרי בעבורי. כשאתם מבקשים להציב לעצמכם מטרות, הרשו לעצמכם לפנטז. אל תפלו למלכודת ה"איך". איך תשיגו את המטרה זה כרגע לא עניינכם, מה שצריך לעניין אתכם זה מה אתם באמת רוצים! כאשר תציבו לעצמכם מטרה שאתם באמת רוצים להשיג, היא תאתגר אתכם, תפחיד ותרגש אתכם. היא תהיה ראויה לכם!
  3. מגדירים לעצמם מטרות בצורה מאוד כללית ולא ברורה - מטרות חייבות להיות ברורות, מדידות וספציפיות. עליכם להגדיר לעצמכם בדיוק מה אתם רוצים, מתי אתם רוצים, איפה אתם רוצים וכמה אתם רוצים. חשוב לזכור כי בסופו של דבר אנו בונים תכנית פעולה להשגת המטרות שלנו ואם המטרות שלנו לא יהיו ברורות, לא נוכל לפעול כדי להשיג אותן.
  4. מציבים לעצמם מטרות אל מול סביבה לא תומכת - אדם תומך או סביבה תומך הם גורמים קריטיים וחשובים לכל אדם שמבקש ליצור לעצמו פריצת דרך. כאשר אנחנו מגדירים מטרות, עלינו לדעת את מי לשתף בהן וכמה לשתף. המצב הוא כזה: ברוב המקרים, הסביבה הלא תומכת, תהיה הסביבה הקרובה שלנו. סביבה לא תומכת הם האנשים שיגידו לכם למה לא כדאי לעשות זאת, למה זה מסוכן וינסו לשכנע אתכם לוותר על הרעיונות ה"הזויים" שלכם. חשוב להבין שהם לא עושים זאת מרוע אלא מדאגה. הדאגה שלהם נובעת ממערכת האמונות שלהם לגבי מה אפשרי ומה לא. כאשר אתם מציבים לעצמכם מטרות, מצאו לכם אדם תומך (לפחות אחד), אותו אדם יהיה זה שתשתפו במטרות ובדרך שלכם. אותו אדם יהיה זה אשר יתמוך בכם ויעזור לכם למצוא פתרונות ורעיונות חדשים. אל תפנו לאדם שתרגישו יותר מדי בנוח איתו מכיוון שזה יפספס את המטרה. אתם יכולים לפנות לאדם שקשור לתחום שבו אתם רוצים לעסוק, מישהו שכבר עשה זאת או לגורם מקצועי (מאמן או מנטור).
  5. לא בונים תכנית פעולה ברורה וממוקדת - אחרי שהמטרות שלנו מוגדרות היטב, עלינו לבנות תכנית פעולה ברורה וממוקדת. רוב האנשים ובעלי העסקים אינם עושים זאת. עלינו להקדיש כל יום לתכנון הזמן שלנו ולהתמקד בפעולות שמקדמות אותנו לעבר המטרות שלנו. חשוב להבין כי רק דרך הפעולות שלנו נצליח להשיג תוצאות רצויות וכדי שנתחיל לפעול, על הדברים להיות ברורים. פרקו את המטרות לפעולות קטנות ומדידות שיאפשרו לכם להתקדם אליהן צעד אחר צעד. בכל פעם שפעולה נראית מורכבת מדי, המשיכו לפרק אותה לעוד פעולות קטנות. זכרו: הזמן הטוב ביותר לפעולה הוא עכשיו!

אז זה הכל להיום, אני מקווה שתמצאו ערך רב בפוסט הזה והכי חשוב שתשכילו ליישם את הכתוב בו!

אני מזמין אתכם להגיב ולשתף,

המשך שבוע נפלא!

רז

פורסם בקטגוריה אחריות, אימון אישי, אימון עסקי, העצמה, הרגלים, יעדים, מטרות, פריצת דרך. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

facebook comments:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>