איך למצוא סביבה תומכת לתהליך פריצת הדרך שלך?

היי,

הפעם בחרתי לכתוב לכם על תפקידי הסביבה התומכת והלא תומכת בתהליכי פריצת הדרך של חיינו ומה ניתן לעשות בנידון.

שתי סביבות שצריך להכיר בתהליך פריצת הדרך: תומכת ולא תומכת

סביבה תומכת היא גורם חיוני וחשוב מאוד בתהליך פריצת הדרך של כל אדם. סביבה תומכת יכולה להיות קבוצה של אנשים או אפילו אדם אחד, שמתפקדים כשותפי מחויבות שלנו, לתהליך פריצת הדרך. סביבה תומכת הם האנשים שאנחנו יכולים לבקש את עצתם, לשתף אותם, לקבל את תמיכתם ואת ההשראה שלהם להמשיך בדרכנו לעבר המטרות שהצבנו לעצמנו.

בניגוד לסביבה שהיא לא תומכת (שם תמיד ינסו למצוא לכם את כל הסיבות למה לא כדאי ללכת בכיוון הזה או למה אין סיכוי שזה יצליח ועדיף שנוותר כבר מעכשיו), סביבה תומכת הם האנשים שתמיד יזכירו לנו למה אנחנו צריכים להמשיך ולא לוותר ותמיד יעזרו לנו למצוא איך הדברים כן יכולים לעבוד ואיזה פתרונות נוספים ניתן ליישם.

חשוב להבין (ואת זה אתם בטח כבר יודעים אם אתם נמצאים בתהליך כזה או אחר שלי יצירת פריצת דרך בחייכם) שהסביבה הלא תומכת תהיה בדר"כ הסביבה הקרובה ביותר שלנו (בני זוג, הורים, אחים, חברים קרובים). הסיבה לכך היא שבדר"כ התפיסות הנוכחיות שלכם הן אותן התפיסות של הסביבה שלכם. ברגע שאתם יוצרים פריצת דרך תודעתית ומכוונים למקום שהוא מחוץ לאותן תפיסות (מה שאני קורא לו מרחב C), אתם יוצרים איום על הסביבה שלכם. אם כך, הסיבה שהסביבה הקרובה שלכם היא בדר"כ סביבה לא תומכת (לפחות לא בתחילת התהליך) היא לא כי הם לא רוצים שתצליחו, אלא כי הם דואגים לכם ולא רוצים שתיפגעו.

אז מה עושים?

כשאני מדבר בהרצאות ובסדנאות שלי על עניין הסביבה התומכת אני מדגיש את עניין "חוק השיתוף" – עליכם לדעת את מי לשתף במטרות שלכם, כמה לשתף ובמה לשתף.

הרעיון הוא שעליכם להתמקד במקביל בשתי הסביבות: עליכם "לצנזר" את הדברים שאתם מעלים בפני מי שעבורכם הוא כרגע חלק מהסביבה הלא תומכת שלכם ובמקביל לכך, עליכם למצוא לעצמכם סביבה תומכת.

מכיוון שהסביבה התומכת תהיה כזו שבדר"כ לא נמצאת בסביבתנו הקרובה, אתמקד בחלק הבא של הפוסט במספר רעיונות, בעזרתם תוכלו למצוא לעצמכם סביבה תומכת לתהליכי פריצת הדרך שלכם.

איך למצוא סביבה תומכת לתהליך פריצת הדרך שלך? 

קו המחשבה שצריך להוביל אתכם, כאשר אתם מחפשים סביבה תומכת, הוא שהסביבה התומכת תהיה כזו שמורכבת מאנשים שעוברים כרגע את אותו התהליך שלכם או שכבר עברו אותו (נניח אם זה בתחום העסקי, אז מדובר באנשים שגם נמצאים בשלבי הקמת עסק או שהם כבר בעלי עסקים בתחום שבו אתם רוצים לעסוק).

אז… היכן ניתן למצוא אותם? לפניכם 4 רעיונות פרקטיים:

1) פורומים באינטרנט העוסקים בנושא או בתחום בו אתם מבקשים ליצור את פריצת הדרך - דרך קלה ופשוטה היא להתחיל להיכנס לפורומים העוסקים בתחום שבו אתם מבקשים ליצור את פריצת הדרך שלכם ופשוט להתחיל לשאול שאלות, להתייעץ ואפילו לענות ולתרום מהניסיון שאתם כבר צברתם. הרעיון הוא להבין שסביבה תומכת תהיה כזו שעוברת תהליך דומה לשלכם או כבר עברה אותו. אתם יכולים להתחיל עם הפורומים של תפוז בקישור הזה –  http://www.tapuz.co.il/forums/

2) מצאו מפגשים העוסקים בתחום בו אתם מבקשים ליצור פריצת דרך - ישנם לא מעט מפגשים וכנסים (הרבה מהם גם לא עולים כסף) שמארגנים אנשים ובעלי מקצוע המיועדים לאנשים שנמצאים בתהליכים דומים שלכם. הרעיון הוא שבהשתתפות שלכם בכאלה מפגשים, אתם לא רק מקבלים ידע וכלים, אלא גם ממש יכולים להכיר אנשים שתתחילו להיות איתם בקשר ולהיות עבורם סביבה תומכת בדיוק כפי שהם יכולים להיות עבורכם. אגב, המפגשים האלה יכולים גם להיות קורסים או סדנאות באותו התחום.

3) שכרו את שירותיו של מאמן - כיום, כמעט ולא קיים תחום בו אין מאמנים שפועלים. תהליך האימון הוא תהליך שבו לאורך תקופה מסוימת, המאמן ילווה אתכם ויהיה עבורכם סביבה תומכת. תפקידו של המאמן הוא בין היתר לחדד אתכם את המטרות שלכם ולתת לכם כלים לפעולה אפקטיבית.

4) קיימו מפגשים משל עצמכם - למה לחפש אחרי מפגשים אם אתם יכולים ליצור כאלה בעצמכם? החליטו שאתם מקימים קבוצה לאנשים שנמצאים באותו התחום והתחילו למצוא אנשים לקבוצה. זו תהייה קבוצת סיעור המוחות שלכם וכמובן שהסביבה התומכת שלכם. הקפידו להיפגש בתדירות קבועה (פעם בשבוע או שבועיים).

אז זה הכל להיום חברים, אני מזמין אתכם כמובן למצוא פתרונות ורעיונות נוספים ליצירת הסביבה התומכת שלכם, מכיוון שהחשיבות לכך היא עצומה.

אני מבקש לאחל לכם המשך יום נפלא וכמובן שאשמח אם תשתפו את הפוסט הזה ותגיבו.

באהבה גדולה,

רז.

 

 

פורסם בקטגוריה העצמה, הצלחה, השראה, מטרות, מערכות יחסים, סביבה תומכת, פריצת דרך, רעיונות. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

facebook comments:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>