הידעת ולא עשית?!?!

שלום לך! המאמר הזה מיועד לכל אדם ובעל עסק, שמרגישים שמה שבעיקר מאפיין את ההתנהלות הנוכחית שלהם אלה הם הדברים הבאים:

 • הם עסוקים רוב הזמן בלספר לעצמם סיפורים ותירוצים על למה אין באפשרותם כרגע להתחיל ולפעול לעבר המטרות שהיו רוצים להשיג
 • הם עסוקים רוב הזמן בלדחות את הדברים החשובים באמת שעליהם לעשות ומבזבזים את זמנם היקר על כל מיני פעולות שמאפיינות את איזור ה"נוחות" שלהם (עסוקים בתנועה רוחבית ולא בהתקדמות)
 • הם עסוקים רוב הזמן בלהיות קורבנות של הנסיבות ובלמצוא את האשמים לכך שמצבם הנוכחי הוא כפי שהוא וכי אם רק…. אז ללא ספק מצבם היה אחר
 • הם עסוקים רוב הזמן בלהיות ציניים כלפי עצמם, כלפי היכולות והמטרות שלהם וכלפי סביבתם
אם מצאת את ארבעת המאפיינים שכרגע תיארתי ככאלה שבהחלט מאפיינים את ההתנהלות הנוכחית שלך, המשך לקרוא!

בראשית דבריי, אני מזמין אותך תחילה לקרוא את המאמר הבא שכתבתי בדיוק לצורך תיאור אותם הסימפטומים, להם אני קורא "ארבעת המעכבים" – לקריאת המאמר – "ארבעת המעכבים – מי הם, מה הם עושים וכיצד להתמודד עימם?"
אוקיי, אז אחרי שיישרנו קו לגבי ההתנהלות הנוכחית שלך, אני מבקש להתחיל ולהבין יחד איתך מה יוצר את הפער הכל כך גדול אצלנו, בין מה שאנחנו יודעים לבין מה שבפועל אנחנו עושים עם מה שאנחנו יודעים.
הסיבה שאני מבקש להבין יחד איתך את אותו הפער ומה גורם לו, היא הסיבה שפער זה הוא בעיניי הסיבה העיקרית לכך שרוב האנשים לא חיים את החיים שהם באמת רוצים לחיות ולא נהנים מהתוצאות שהם באמת היו רוצים להשיג בחייהם!

כמה פעמים מצאת את עצמך לאחר קריאת ספר או מאמר, או אולי אחרי סדנה מסוימת, או אולי אחרי קורס כזה או אחר שבסופם אמרת לעצמך :"זהו! מעכשיו הכל הולך להשתנות! זה בדיוק מה שהיה חסר לי ועכשיו, קדימה לעבר המטרות שלי!" והנה, חודש לאחר מכן, מצאת את עצמך שוב באותה הנקודה שבה היית לפני אותו תהליך מעצים? מתוסכל, ממורמר ותקוע?

נשמע לך מוכר?

ובכן, אני יכול לבשר לך כי התסריט הזה נשמע מוכר לרוב האנשים שעוברים את אותם התהליכים בדיוק כמוך.
ישנו פער לא קטן בין מה שאנחנו יודעים לבין מה שאנחנו בפועל עושים עם מה שאנחנו יודעים. אני מאמין, כפי שכתבתי קודם, כי הסיבה העיקרית לכך שרוב האנשים אינם נמצאים היכן שהם באמת רוצים היא לא כי הם אינם יודעים, אלא כי הם אינם מוציאים לפועל את כל מה שהם כבר יודעים שעליהם לעשות!

זוהי ההגדרה של פער הידיעה והעשייה!

אם נחזור שוב לתחילת המאמר, נראה שם את המאפיינים של "ארבעת המעכבים". כך למעשה פועל המנגנון המשומן והאוטומאטי שלנו שכל מטרתו היא להשאיר אותנו באזורים המוכרים והנוחים שלנו ולמנוע מאיתנו להתקדם לעבר מרחבי הפנטזיה והדמיון, או ליתר דיוק, לעבר המטרות שאנחנו באמת רוצים להשיג בחיינו!
ארבעת המעכבים הם למעשה דפוסי התנהלות שנגזרים מ"בסיס האם" שלהם – הפרדיגמה. הפרדיגמה כפי שבוודאי כבר למדת, היא תבנית המחשבה שלנו. היא המשקפיים שדרכן אנו רואים את העולם. הפרדיגמה היא אוסף של הרגלים ואמונות שצברנו לעצמנו עם השנים (מהסביבה, מהגנטיקה, מחוויות אישיות כאלו ואחרות) והיא למעשה מנהלת את ההתנהלות שלנו בעולם.

אז איך זה קשור לפער הידיעה והעשייה?

בכל פעם שאנחנו חושבים על מטרה מסוימת, שנמצאת מעבר למה שאנחנו מאמינים שאפשרי בעבורנו (ליתר דיוק, מעבר למה שהפרדיגמה הנוכחית שלנו מאפשרת לנו לראות כאפשרי בעבורנו), מייד ארבעת המעכבים נכנסים לפעולה. הם באים לידי ביטוי באמצעות ההרגלים הנוכחיים שלנו ובאמצעות אמונות מגבילות כאלו ואחרות שממלאות את ראשנו במחשבות כמו: למה עכשיו זה לא הזמן, למה אנחנו לא מסוגלים לעשות זאת וכו'.

כל עוד ננסה לפעול לעבר מטרה שאיננו מאמינים שאפשרית בעבורנו, נחווה פעם אחר פעם את אותה החוויה שבסופה נחזור לאזור הנוח והמוכר והפרדיגמה וחייליה הנאמנים יוכלו לשוב בשלום לבסיסם.
אז מה ניתן לעשות?

אלברט איינשטיין אמר בהקשר זה כי "אינך יכול לפתור בעיה עם אותו המוח שיצר אותה", לכן, עלינו להבין שכדי להתחיל ולגשר על פער הידיעה והעשייה שלנו, עלינו לשנות את הפרדיגמות שלנו. ליתר דיוק, עלינו לשנות את האמונות וההרגלים שמרכיבים את הפרדיגמות שלנו.
ההמלצה שלי היא תמיד להתחיל בשינויים קטנים ולהיות עקביים וחזרתיים. כך, תוכלו לפצח הרגל אחר הרגל, אמונה אחר אמונה, עד שבסופו של תהליך תוכלו ליצור לעצמכם פרדיגמה חדשה.
חשוב לציין כיח תהליך החלפת הפרדיגמה הינו תהליך ממושך, הדורש נחישות, חזרתיות ועקביות וכאן אני בוחר לתת לכם תרגיל קטן, שיאפשר לכם להתחיל ולהתנסות בכך:

 1. רשמו לעצמכם חמישה דברים שאתם יודעים שאתם צריכים לעשות בתחומי חייכם השונים אבל בכל זאת לא עושים (למשל: להתחיל לעשות ספורט, להפסיק לעשן, להתחיל דיאטה, להתקשר ללקוח מסוים, להשיק מוצר מסוים וכו)
 2. דרגו את הדברים על פי סדר עדיפויות
 3. התחילו עם הדבר הראשון ברשימה – רשמו לעצמכם את כל הסיבות שלדעתכם "בגללן" אינכם יכולים להתחיל לעשות זאת כבר ממחר בבוקר – היו כנים עם עצמכם עד הסוף! (למשל: אין לי זמן, עכשיו זה לא הזמן, אין לי מספיק ידע, אין לי מספיק כסף וכו) – כאן אתם מאפיינים את המעכבים שלכם!
 4. רשמו לעצמכם עבור כל סיבה שעולה בסעיף הקודם, איזה אמונות היא מייצגת? (למשל: אין לי זמן – אמונות אפשריות: צריך המון זמן לעניין זה, או הרבה מעבר למה שעומד לרשותי כרגע, אין לי יכולת לנהל את עצמי בזמן כמו שצריך, אני אדם מפוזר ומבולגן נורא, אני אדם לא ממוקד שלא יודע להתחיל ולסיים דברים, אם אפנה זמן לדבר זה יבוא על חשבון דברים אחרים, רוב הזמן שלי אני בעבודה ואין לי זמן לעצמי ועוד ועוד…) – כאן אתם מאפיינים את האמונות שמרכיבות את הפרדיגמה!
 5. רשמו לעצמכם עבור כל סיבה שעולה בסעיף הקודם, איזה הרגלים היא מייצגת? (למשל: אין לי זמן – הרגלים אפשריים: לקום כל בוקר מבלי לתכנן כראוי את הזמן שלי או אולי ההרגל של לכבות שריפות במקום לעסוק ולהתנהל על פי סדרי עדיפויות, צפייה ממושכת בטלביזיה, התנהלות בדברים לא חשובים ולא דחופים ועוד ועוד) – כאן אתם מאפיינים את ההרגלים שמרכיבים את הפרדיגמה!
 6. נסחו לעצמכם אמונות והרגלים חלופיים (ממש ההיפך ממה שכבר רשמתם – כאלה שמאפשרים התקדמות לעבר מה שאתם באמת רוצים)
 7. בחרו הרגל אחד ואמונה אחת חדשים שאתם מתחילים ליישם בחייכם – פרקו אותם לגורמים קטנים והתחילו ליישמם– זכרו, עקביות וחזרתיות – זה שם המשחק!!! (למשל: האמונה החדשה – אני מנהל את עצמי על פי סדרי עדיפויות וקדימויות, ההרגל החדש – תכנון הזמן שלי בכל יום חמישי בערב מראש לשבוע הבא)
בצעו את התרגיל וישמו את השלב השביעי שלו לפחות שלושה שבועות ותיווכחו לגלות שהתחלתם לגשר על פער הידיעה והעשייה שלכם.
בהצלחה!!!

רז אוחנה – מאמן אישי ומנחה קבוצות להתפתחות והעצמה אישית ועסקית

אימון אישי | אימון עסקי | נמלה

פורסם בקטגוריה אחריות, אימון אישי, אימון עסקי, חזון, חירות, יעדים, ניהול זמן. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

facebook comments:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>