מיהו רב החובל של ספינת חייך?

כולנו רב חובלים בחיינו. תחת פיקודנו ספינה גדולה ועליה לא מעט אנשי צוות ומשימתנו היא עלינו להשיט את ספינתנו בבטחה למקום יעדה. האם אתה היית מוכן לשוט בספינה שאתה הוא רב החובל שלה?
דמיין את עצמך על סיפונה של ספינה ענקית עם עשרות אנשי צוות עליה. דמיין את הים עליו אתם שטים, את השחפים החגים סביבכם עם עלות השחר. דמיין את הריח העולה מן הים….

עכשיו, דמיין כי אתה הוא רב החובל של הספינה. אתה הקפטן. באחריותך להוביל את הספינה ממקום מוצאה ליעדה בשלום ובבטחה. עליך להתמודד עם הדרך, עם הקשיים השונים, עם הרוח הסוערת ועם גלי הים. עליך להתמודד עם שודדי הים שיכולים לארוב ולתקוף בכל רגע. באחריותך לדאוג לשלום אנשי צוותך, לבריאותם ולביטחונם.

כעת שאל את עצמך: האם היית מרגיש בטוח מספיק לשוט על הספינה שאתה מנווט?
הספינה שלך היא החיים שלך. כולנו משיטים את ספינות חיינו על ים החיים. כולנו שטים על הים כשהוא שקט ורגוע וכולנו נקלעים לים סוער ולגלים שוטפים. על כולנו נושבת הרוח הימית, גם כשהיא נוחה ורגועה וגם כשהיא מאיימת לנפץ את ספינתנו על סלעי החוף. כולנו חשופים לתקיפתם של "שודדי הים" וכולנו צריכים לדעת להיות מוכנים למצב כזה.

כולנו חשופים לנסיבות החיים – נסיבות אלו אינן בשליטתנו. מה שכן בשליטתנו, היא הדרך בה אנו מתמודדים עימן. רב החובל אינו יכול לצפות את כל מה שיקרה לו בדרכו גם אם ממש ירצה. רב החובל יכול לבחור כיצד להגיב וכיצד להתנהל על מנת לעבור את הדרך באופן הטוב ביותר עבורו ועבור אנשיו. תארו לכם שרב החובל לא נותן הוראה לפתוח את המפרש. ללא מפרש, הסכנה אורבת מכל רוח שתגיע אך עם המפרש, ניתן לנצל את הרוח לטובת המסע (שלא לדבר על מפרש קרוע).

בתהליך האימון האישי, אנו עוסקים בעקרון חשוב מאין כמותו – עקרון האחריות. עקרון האחריות עוסק בהבנה של אדם כי הוא ורק הוא מנווט את חייו. האדם האחראי מבין כי יש לו את יכולת הבחירה לאן לנווט את ספינתו, הוא מבין כי ההגה בידיו…

ישנו משפט שאומר:"נווט על פי אורות הכוכבים ולא על פי אורותיה של כל ספינה חולפת". מהו הכיוון שלך? האם אתה יוצא לדרך כשאתה יודע מהו יעדך או שמא אתה בוחר ללכת ולנווט בעקבות "ספינות חולפות" בחייך?
על מנת שתוכל להתחיל להחזיר לידיך את ניווט ספינת החיים שלך, שאל 3 שאלות:

1)     איפה אני? – התחל להבין מניין אתה יוצא למסע. מה יש לך כרגע שיכול לשמש אותך, מהי נקודת המוצא שלך? זהה את עולמך המצוי, ללא שיפוטיות וללא ביקורתיות. מהו המצב היום כפי שהוא?

2)     לאן אני? – קבע את יעדך. לאן אתה רוצה להגיע? האם זה רצונך להגיע שמוביל אותך או שמא רצונו של אדם אחר? התמקד במטרה וראה אותה באופן ברור אל מול עיניך. תאר לך שאתה יוצא לים מבלי לדעת לאן עליך להגיע… דע את עולמך הרצוי, מהם הדברים שאתה באמת רוצה להיות, לעשות ולהשיג בחיים?

3)     איך אני? – מהי תכנית הפעולה שלך? כיצד אתה מתכוון להשתמש ביכולות שלך? מהי הדרך בה אתה בוחר לעבור? מהם הכלים בהם אתה מתכוון להשתמש?
כל רב חובל חייב לדעת את התשובות לשאלות אלו בכל רגע ורגע בו הוא מנווט את ספינתו. מבלי לדעת את התשובה לשאלות אלו, הוא מסכן את עצמו ואת אנשי צוותו.

אז… מי מנווט את ספינת חייך?
ענה על השאלות וקח את הפיקוד לידיים. אתה הוא רב החובל!!!
בהצלחה!!!

רז אוחנה – מאמן אישי ועסקי
אימון אישי | אימון עסקי | נמלה

פורסם בקטגוריה אחריות, אימון אישי, אימון עסקי, העצמה, הצלחה, מחויבות, מטרות. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

facebook comments:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>